ВСЕСВІТНІЙ ТА ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З РАКОМ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗ
Щорічно 20 жовтня відзначається Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до проблем профілактики, раннього виявлення, діагностики, своєчасного та якісного лікування, а також реабілітації пацієнтів.
Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. У світі це найбільш часта форма раку серед жінок з показниками захворюваності 99,4 на 100 000 жінок у віці від 13 до 90 років. Це також друге за частотою після раку легенів онкологічне захворювання. Рак молочної залози іноді зустрічається і у чоловіків, але випадки цього виду раку у чоловіків становлять менше 1% від загальної кількості хворих даним захворюванням.
Фактори ризику розвитку раку молочної залози: пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або відсутність в анамнезі вагітностей і пологів; раннє менархе (до 12 років); пізня менопауза (після 55 років); штучне переривання вагітності; обтяжений сімейний анамнез (онкозахворювання у кровних родичів); вживання екзогенних гормонів – при безперервному вживанні екзогенних гормонів з метою контрацепції або лікування – понад 10 років; фіброзно-кістозна мастопатія; травми грудей; ожиріння; цукровий діабет; гіпертонічна хвороба; зловживання алкоголем; куріння (особливо, якщо воно розпочато в юному віці);
Рак молочної залози – це захворювання, яке на ранніх стадіях може себе не проявляти. Але є ознаки, які повинні насторожувати:
- щільне безболісне утворення в молочній залозі;
- зміна форми молочної залози;
- зморщування або втягнення шкіри грудей;
- відчуття дискомфорту або болю в однієї з молочних залоз;
- ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення;
- кров’янисті виділення з сосків;
- збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку.
Хоча б один з цих симптомів — достатній привід для негайного звернення до лікаря!
Тож спеціалісти наголошують, що раз на рік кожна жінка має проходити обстеження у мамолога. До 40 років – це ультразвукова діагностика, після – обов’язкова щорічна мамографія.
Рекомендації, які допоможуть знизити ризик розвитку раку молочної залози:
1.Тримайте свою вагу під контролем. Надмірна вага пов’язана з підвищеною вірогідністю розвитку раку, в тому числі і раку молочної залози, особливо після настання менопаузи.
2.Будьте фізично активними. Приділіть вправам 30 хвилин в день і ризик раку молочної залози знизиться.
3.Дотримуйтесь здорового харчування. Не переїдайте, обмежте вживання висококалорійних продуктів і тваринних жирів. Пріоритет рибних страв перед м’ясними. У добовому раціоні повинно бути не менше 400-500 гр. свіжих овочів, фруктів і зелені.
4.Відмовтеся або обмежте вживання алкоголю.
5.Годуйте дітей грудьми. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку молочної залози. Не варто забувати, що грудне вигодовування добре позначається на розвитку і здоров’ї дитини.
6.Своєчасне виявлення і лікування доброякісних або передпухлинних захворювань молочних залоз (деякі форми мастопатії, предменструальная мастодинія, виділення із сосків поза годування грудьми).
Своєчасна діагностика раку грудей має першорядне значення і значно підвищує шанси на успішне лікування!
Будьте уважні до себе! Бережіть своє здоров’я! Бережіть життя!